Wernisaż prac w Dubnie

Wernisaż prac w Dubnie

W piątek, 8 Kwietnia zapraszamy na Wernisaż prac Tymoteusza Muśki w Świetlicy wiejskiej w Dubnie.

Tymoteusz Muśko urodził się w 1917 roku w Monastyrsku. W 1920 roku powrócił wraz z matką do Dubna – niewielkiej wsi położonej w województwie podlaskim. W trakcie wojny paraliżowi uległa jego prawa ręka, noga oraz część twarzy co skutkowało upośledzeniem w mówieniu oraz poruszaniu się. Mimo ułomności pomagał na roli. W wolnych chwilach malował, nikt jednak nie przywiązywał uwagi do przejawianego przez niego talentu. Najstarsi mieszkańcy Dubna, albo ludzie, którzy znają go z opowieści wspominają go jako pogodnego człowieka, który mimo przeciwności potrafił się cieszyć.

Po śmierci matki sprzedał gospodarstwo. Jego życiowa droga prowadziła go do Domu Pomocy Społecznej w Suwałkach. Tam też, wędrując po mieście z krzesełkiem i przyborami do malowania, tworzył większość swoich obrazów. W 1984 trafił do Węgorzewa, gdzie umiera. Zostaje pochowany obok ukochanej matki na cmentarzu w Dubnie. Od tego momentu pamięć o nim powoli zaczyna gasnąć. Tworzył pejzaże, portrety oraz sceny rodzajowe. Wszystko w nurcie prymitywizmu.

wernisaż prac w dubnieTymoteusz Muśko to artysta, którego wychowała nasza ziemia, dlatego bardzo cieszymy się na myśl o wystawie jego obrazów. Dziękujemy serdecznie P.O. Dyrektora Suwalskiego Ośrodka Kultury Panu Ignacemu Ołowowi za udostępnienie prac Tymoteusza Muśki i możliwość zorganizowania wystawy przez Gminny Ośrodek Kultury w Boćkach.

Wernisaż prac odbędzie się o 18:00, 8 kwietnia w Świetlicy w Dubnie. Wstęp jest bezpłatny.

Przypominamy również o trwających konkursach Wielkanocnych:
Konkurs na kartkę świąteczną
Konkurs fotograficzny na najpiękniejszą rodzinną palmę Wielkanocną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *